Jak znaleźć pracę jako copywriter?

Copywriter? Kto to taki, czym się zajmuje? Większości kojarzy się z pisaniem, ale właściwie czym się różni od pisarza? Ze znaczeniem słowa copywriter jest ten problem, że nie da się go prosto i jednoznacznie przetłumaczyć na język polski. Można powiedzieć: przepisywacz, ale nie do końca, ponieważ to nie jest stenotypista, który przepisuje czyjeś słowa. Copywriter tworzy treści, czyli jest ich autorem, ale oczywiście różni się od pisarza. Główna różnica polega na tym, że copywriter pisze treści na zlecenie, są to teksty komercyjne.

Bardzo często tworzy treści związane z marketingiem, czyli mające na celu zaprezentowanie pewnych produktów, usług, zjawisk, słowem – zapełnia contentem strony i blogi. Jak wiemy, treści są niesamowicie istotne w dzisiejszym marketingu, więc trzeba ich tworzyć sporo, a nie każdy przedsiębiorca ma na to czas i umiejętności. Z pomocą przychodzi właśnie osoba, która jest w stanie napisać tekst na dowolny temat, w dobrym stylu, bez błędów i niedopatrzeń.

Cechy dobrego copywritera.

Nie każdy na pewno ma predyspozycje do wykonywania takiego zawodu, tak jak nie każdy może zostać muzykiem czy lekarzem. Trzeba mieć pewne cechy i wrodzone zdolności, żeby móc pisać treści o różnej tematyce, często wykraczające poza obszar naszych zainteresowań.

Przede wszystkim należy lubić i potrafić pisać poprawnie. Robienie błędów i zły styl są niedopuszczalne. Dobrze jest posiadać duży zasób słów, znać synonimy i posiadać trochę wiedzy marketingowej. A jeśli nie lubi się swojej pracy to prędzej czy później złapie nas rutyna i zniechęcenie. Praca ze słowem to musi być pasja i radość.
Co więcej, copywriter musi być zdyscyplinowany i mieć dobrą kulturę pracy. Czemu? Ponieważ jest to praca na zlecenie, z domu, nie masz nad sobą szefa ani menagera, który będzie pilnował terminu. Idealnie, prawda? Właśnie nie do końca. Termin z reguły jest, ale musisz go pilnować sam, trzeba też dbać o wysoką jakość tekstów, a także o finanse. Nie jest tajemnicą, że im więcej napiszesz, tym więcej zarobisz. Musisz więc pomimo braku nadzoru i presji efektywnie pracować.

Kreatywność i warsztat również są istotne. W pisaniu tekstów zleconych ważny jest koncept, za który odpowiada kreatywność. Jednak koncept to nie wszystko, żeby tekst miał odpowiednie rozpoczęcie, wartościową treść, wyjaśniającą cały temat oraz błyskotliwe podsumowanie należy mieć dobry warsztat pisarski.
Warto również umieć się uczyć. Czemu właściwie? Po pierwsze – tutaj również nie będzie szkoleń organizowanych przez firmę, a rozwijać się trzeba. Dobrze jest dużo czytać, żeby mieć spory zasób słów i wyrobić sobie styl pisania. Umiejętność nauki przyda się również, jeśli będziemy mieć zlecenia spoza zakresu naszych zainteresowań. Czasem trzeba szybko nauczyć się podstawowych wiadomości z branży naszego kontrahenta, dowiedzieć się czegoś na temat mechanizmów branży i zrobić to bez pomocy. Trzeba mieć trochę zacięcia do nauki i samodzielności.

Jak zacząć działać jako copywriter?

Wiele osób zaczyna na studiach, przed rozpoczęciem życia zawodowego. To fajny start, nienormowane godziny, może dopasować to zajęcie do trybu nauki i poprawić swoją sytuację finansową. Jednak copywriter jest trochę jak wino – im starszy, tym lepszy. To oczywiście żart, ale coś w tym jest – doświadczenie i wiedza są bardzo ważne i wiele ułatwiają.

Oprócz wszystkich umiejętności, które wspomniane są wyżej do wykonywania tego zawodu, ważna jest sprzedaż swoich usług, czyli odpowiednia autoprezentacja. Jeżeli nie masz kontaktów w branży, to dobrym sposobem na początek będzie stworzenie własnego bloga, jako portfolio. Umieść w nim swoje teksty, mogą to być nawet prace zaliczeniowe na studia, ważne, żeby czytający mógł poznać Twój styl pisania i zobaczyć czy mu on odpowiada. Popracuj nad tym, żeby teksty były atrakcyjne.

Można poszukać drobnych zleceń przez portale ogłoszeniowe – olx.pl, Oferia, UseMe, ale tutaj stawki są dość niskie, a konkurencja innych użytkowników spora. Ważne, że uczysz się zawodu. Poznasz wymagania klientów, zobaczysz, jak pracować pod presją terminu. Poznasz pracę nad różnymi rodzajami tekstu – opis produktu na stronę sklepu, artykuł na bloga, infografika, czy post na Facebooka. Sprawdzisz, czy udaje Ci się sprostać oczekiwaniom, czy klient jest zadowolony. I przede wszystkim, czy Ci się to podoba. Niewykluczone, że jeśli klient będzie zadowolony, to będzie do Ciebie wracał i zdobędziesz zlecenie stałe.
Warto też zacząć nawiązywać kontakty w branży. Można to robić również poprzez swojego bloga i portfolio. Fajnie jest bywać na eventach branżowych i różnych wydarzeniach tematycznych. Dobrze jest mieć swoją wizytówkę i odwiedzać je, próbując nawiązywać kontakty.

Stała współpraca czy pojedyncze zlecenia?

Najlepszym rozwiązaniem jest stała współpraca z agencją marketingową albo bezpośrednio firmą. Współpraca taka zapewnia stałą ilość zleceń, więc nie musisz się martwić, że będziesz miał przestoje i koszty przewyższą zarobki. Stabilne zlecenie to jednak zazwyczaj trochę niższa stawka.

Przez portale ogłoszeniowe często zdarzają się zlecenia trudne, kiedy komuś zależy na czasie, jednak stawka jest dużo bardziej atrakcyjna. Często zdarzają się zlecenia ciekawe, z branży, w której czujesz się lepiej, masz dużo do napisania, a czasem przez dłuższy czas poruszasz monotonnie po jednym temacie. Może być też tak, że zleceń nie zdobędziesz przez pewien czas, a koszty utrzymania działalności i koszty własne są spore. Praca nad pojedynczymi zleceniami tekstowymi to trochę ruletka. Może dawać wiele zadowolenia i być bardzo ciekawa, a może być nudna i monotonna. Jednak zawsze obarczona jest ryzykiem, że zlecenia nie będą następowały po sobie i będziesz miał przestój albo że dostaniesz kilka zleceń i okaże się, że terminy są zbliżone. Wtedy możesz mieć kłopot i nadmiarem pracy w jednym momencie i dotrzymaniem napiętych terminów.

Co wybrać?

Stała współpraca z jedną firmą to stabilizacja. Jest to bardzo wygodna sytuacja dla copywritera, gdyż ma stały dopływ pieniędzy, a zawsze może jeszcze w ramach wolnego czasu współpracować z innymi, przyjmując zlecenia. Praca z jedną firmą ma swoje plusy – jak już nauczymy się ich branży, oczekiwań, sposobu działania to możemy przyspieszyć pracę, działać na zasadzie schematów. Jednak to jest na pewno dużo bardziej monotonne, ponieważ poruszamy się w jednym obszarze. Są osoby, które bardzo to sobie cenią, ale większość freelancerów lubi różnorodne wyzwania, więc skaczą z kwiatka na kwiatek w poszukiwaniu ciekawych wyzwań. Tutaj złotym środkiem może być stała współpraca, ale z agencją marketingową, zajmującą się content marketingiem dla firm. Z reguły taka agencja ma przynajmniej kilku klientów z różnych branż, zatem przytrafią się nam różnego rodzaju teksty o większej różnorodności tematycznej. A stała współpraca to stały dochód, tak więc pod tym względem jesteśmy zabezpieczeni.

Jak widać, bycie copywriterem nie jest dla każdego, ale jeśli masz lekkie pióro, lubisz pracować, pisząc i cenisz sobie niezależność to na pewno to polubisz. Ważne, żeby ciągle się rozwijać i umieć sprzedać swoje teksty. Jak w każdym zawodzie – są tutaj wyzwania i trudności, ale również jest satysfakcja.

Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 5]