Czy sprzedaż na marketplace to dobry pomysł?
Wchodząc na najpopularniejszą przeglądarkę i wpisując nazwę produktu, w pierwszej kolejności pojawiają się wyniki, które prowadzą do sklepu założonego na marketplace. Wydawać by się mogło, że to korzystna opcja dla tych, którzy chcieliby sprzedawać jak najwięcej swoich produktów takim miejscu. Czy jednak faktycznie tak jest?
Mniejszy koszt obsługi serwisu sprzedażowego
Zakładając sklep e-commerce na marketplace, można znacznie ograniczyć wydatki na prowadzenie działalności w sieci. Nie trzeba bowiem wydawać olbrzymich kwot na dedykowaną platformę dla takich serwisów. Nie przeznacza się środków na technika, który skonfiguruje i dopasuje stronę pod taki skrypt, a także na domenę i na hosting.
Zatem są to zwykle oszczędności, które mogą sięgać nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych. W zależności od tego, jak dużo, jak różnorodne sprzedaje się towary i w jakiej lokalizacji. Dla początkującego e-przedsiębiorcy na ogół obraz tak wielu środków pozostających w portfelu, wystarczająco mocno działa na wyobraźnię. Ostatecznie więc decyduje się zwykle założyć konto w takim miejscu w sieci.
Prosta obsługa e-sklepu dla sprzedawcy i dla kupującego
Marketplace ma dość prostą strukturę, do jakiej wiele osób już się przyzwyczaiło. Dlatego też pomimo olbrzymiej ilości produktów i sklepów, spośród których można wybierać, obsługa jest stosunkowo prosta i intuicyjna. Mogą na ogół w ten sposób wypowiedzieć się właściciele sklepów prowadzonych w takim serwisie, jak i ci, którzy dokonują w nich zakupu. Prosta obsługa to zaoszczędzony czas, a tego obecnie zwykle nie ma się pod dostatkiem. Im szybciej można kupić to, czego się poszukuje, tym lepiej, a marketplace pod tym względem wypada najczęściej naprawdę dobrze.
Sposób, w jaki marketplace jest postrzegany wpływa na popularność sklepu na takiej platformie
Zakładając e-sklep na marketplace, trzeba liczyć się z tym, że jakby jest się trochę pod skrzydłami dużej marki. W zależności od tego, jak ona jest postrzegana, zakupy w takim miejscu w sieci będą mniej lub bardziej popularne. Zdecydowanie więc sprawdza się tutaj powiedzenie, że jest dobrze, jak jest dobrze. A jeśli marketplace kojarzy się z jakimiś oszustwami, czy też z kiepską obsługą klienta? Wtedy wielu internautów będzie wolało zrobić zakupy w tradycyjnym sklepie internetowym.
Wiążąc się z marketplace, nie trzeba się już promować w sieci
Większość serwisów typu marketplace jest atrakcyjnych dla e-sprzedawców, ponieważ nie trzeba prowadzić dodatkowych działań w zakresie promocji w sieci. Działania SEO zamykają się w obrębie takiej platformy i można samodzielnie nimi zarządzać. Ewentualnie zdać się na automatyczne rozwiązania, jakie proponuje wybrana platforma tego typu.
Zatem, jeśli tylko prowadzi się e-commerce na marketplace, wystarczy zadbać o używanie odpowiednich słów kluczowych. Powinny pojawić się w opisach i nazwach produktów, a potencjalny klient łatwo znajdzie te towary w gąszczu dostępnych ofert.
Budowanie własnej marki jest trudne na marketplace
Kupujący na popularnych platformach zrzeszających sprzedawców online skupiają się bardziej na ofercie niż na marce. Zamawiając więc produkty, bardzo szybko zapominają o tym, w jakim sklepie na marketplace kupili taki przedmiot. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy będą zadowoleni, a zamówienie dotyczyło produktu, który co jakiś czas trzeba kupować, ponieważ się zużywa, jak artykuły spożywcze.
Na czym polega trudność budowania marki na takim serwisie? Wszystkie działania promocyjne w pierwszej kolejności nakierowują na marketplace, a nie na nazwę sklepu. Chcąc zaistnieć w świadomości konsumenta, trzeba pomyśleć o tym, by automatyczna informacja zwrotna o przyjęciu zamówienia i otrzymania zapłaty nie była szablonowa. Oczywiście, jeśli istnieje taka możliwość, gdy takie treści nie są generowane ze skryptu, na jakim działa marketplace.
Problem z budowaniem zaufania do sklepu na marketplace
Jeśli nie ma się typowego e-commerce poza marketplace? Wtedy potencjalny odbiorca, który po raz pierwszy chce zrobić zakupy w takim miejscu, może nie złożyć zamówienia. Tym bardziej gdy niewiele osób skorzystało z oferty serwisu i nie pozostawiło żadnego komentarza na temat zakupu. W trudnej sytuacji więc znajdują się ci sprzedawcy, którzy chcą zacząć sprzedawać na takiej platformie. Muszą się liczyć z tym, że na starcie przegrywają ze sklepami, które już cieszą się zaufaniem, bo mają wielu zadowolonych kupujących.
Biorąc pod uwagę wszystkie powyższe aspekty, każdy może zauważyć takie mocne i słabe strony posiadania e-sklepu na marketplace.
Leave a Reply